Opening-Day Rosters

ECHL Opening Day Rosters

Alaska Aces
Keith McCambridge, D (Vet); Peter Metcalf, D; Louis Mass, D; Patrick Wellar, D; Ryan Gaucher, D (Vet); Corbin Schmidt, D; Matt Shasby, D; Alex Leavitt, F; Chris Minard, F; Mike Scott, F; Cam Keith, F; Vladimir Novak, F; Chris Heisten, F; Justin Maiser, F; Mike Lee, F; Barrett Heisten, F (Vet); Olivier Filion, F; Chris Beckford-Tseu, G; Matt Underhill, G; Zack Fitzgerald, D (IR); John-Scott Dickson, F (IR); Kimbi Daniels, F (Vet), IR.

Augusta Lynx
Steve Lecuyer, D; Ken Scuderi, D; Phil Cole, D; Shaun Fisher, D; Nicolas Corbeil, D; Martin Lapointe, D (Vet); Eric Lundberg, D; Treavor Peterson, D; Sam Ftorek, F (Vet); Jake Riddle, F; Jamie Johnson, F; Paul Kelly, F; Ryan Bennett, F; Ryan Lang, F; Colt King, F; Brian Passmore, F; Dan Sullivan, F; Seamus Kotyk, G; Jason Wolfe, G; Joe Pereira, F (IR); Doug Wright, F (IR).

Bakersfield Condors
Mike Hofstrand, C; Andrew Ianiero, C; Kevin St. Jacques, C (Vet); Alexander Bolduc, C/LW; Reagan Leslie, D; Oriel McHugh, D; Scott Basiuk, D; Anders Olsson, D; Nate Metcalfe, D; Scott Balan, D; Patrick Levesque, F; Justin Quenneville, F; Kevin Kotyluk, F; Sean Venedam, F (Vet); Ryan Cyr, G; Davis Parley, G; Michel Massie, LW (Vet); Scott Borders, RW; Dennis Shirayev, RW (Vet); Eric Neilson, F (IR); Ryan Munce, G (AHL).

Charlotte Checkers
Jerramie Domish, D; Rory Rawlyk, D; Kenton Smith, D (Vet); Jake Ortmeyer, D; Evan Shaw, D; Juris Stals, F; Mike Bayrack, F (Vet); Lee Jacobson, F; Blake Bellefeuille, F (Vet); Rick Kozak, F; Ryan Cuthbert, F; Luke Stauffacher, F; Nathan Gillies, F; Lee Falardeau, F; Phil Aucoin, F; Brandon Cullen, F; Dusty Jamieson, F; Jeff Glass, G; Bernd Buckler, G (AHL).

Columbia Inferno
Dallas Flaman, C; Jay Legault, C (Vet); Mike Stathopoulos, C; Derek Eastman, D; Gary Gladue, D; Phillipe Lauze, D; Eric Nelson, D; Chris Cava, D; FP Guenette, F; Leon Hayward, F; Matt Hubbauer, F; Jeff Smith, F; Robert Gherson, G; Chris Houle, G; Dave Bonk, LW; Nick Greenough, LW; John Longo, RW; Chanse Fitzpatrick, RW; Justin Aikens, C (IR); Steve Burgess, D (IR).

Dayton Bombers
Brian Gornick, C; Kris MacPhee, C; Brett Nowak, C; Scott Cameron, C (Vet); Mike Nelson, C; Tyler Scott, D; Rob Barker, D; Jeremy Van Hoof, D; Christoff Rosenberg, D; Tyson Teplitsky, D; Bryan Nathe, D; Alex Johnstone, D (Vet); Brandon Crawford-West, G; Mike Ayers, G; A.J. MacLean, LW; Marco Capara, LW; Jeff Szwez, LW; Steve Dix, RW; Kyle Musselman, RW; Matt Herneisen, RW (IR); Gregg Naumenko, G (Vet), (AHL); Tyler Kolarik, LW (AHL).

Florida Everblades
Martin Tuma, D; Jeremy Swanson, D; Nick Vukovic, D; Martin Lojek, D; Grant McNeil, D/F; Ernie Hatlieb, F (Vet); Reggie Berg, F; Stefan Meyer, F; Steve Saviano, F; Paul Cabana, F; Sean Stefanski, F; Drew Larman, F; Daniel Sisca, F; John Ronan, F; Bryce Charpentier, F/D; Chris Lee, F/D; Phil Osaer, G; Craig Kowalski, G; Brandon Coalter, F (IR); Ryan Brindley, D (IR); Joel Ward, F (AHL); Sean Curry, D (AHL); Petr Taticek, F (AHL).

Fresno Falcons
Matt O’Dette, D (Vet); Dustin VanBallegooie, D; Cory Murphy, D (Vet); Matt Deschamps, D; Shawn Weiman, D; Pierre-Olivier Beaulieu, D; Derek Krestanovich, F; Peter Fregoe, F; Kelsey Muench, F; JF Plourde, F; Shawn Mather, F (Vet); Brett Hammond, F; John Wroblewski, F; Scott Rozendal, F; Fraser Clair, F; Luke Curtin, F (Vet); Jamie Holden, G; Brett Jaeger, G; Brad Both, F (Vet), (IR); Rob McFeeters, F (IR).

Greenville Grrrowl
Tim Sestito, C; Rory McMahon, C; Colin Pepperall, C (Vet); Vladimir Gusev, D; Jan Vodrazka, D (Vet); Cody Blanshan, D; Jason Jozsa, D; Kenny Smith, D; Daryl Pierce, D; Jordan Little, D; Matt Zultek, F (Vet); Tyler Mosienko, F; Adam Nightingale, F; Les Haggett, F; John Snowden, F; Mike Morrison, G; Mike Broduer, G; Allan Sirois, LW; Brock Radunske, RW; Dave Herring, RW (IR); Mike Knight, D (IR).

Gwinnett Gladiators
Jon Awe, D; Lane Manson, D; Troy Milam, D; Dan Eberly, D; Matt York, D; Steve Slaton, D; Jared Ross, F; Chris Durno, F; Scott Kelman, F; Ryan Fultz, F; Scott Mifsud, F; Jeff Campbell, F; Jason Deitsch, F; Derek Nesbitt, F; Brad Schell, F; Pascal Pelletier, F; Cam Brown, F (Vet); Tuomas Tarkki, G; Sean Fields, G; Ryan Reid, D (IR); Rick Emmett, D (Vet), (IR).

Idaho Steelheads
Kurt MacSweyn, C; Kevin Gardner, C; Justin Cox, C (Vet); Brad Thompson, C/LW; Jeremy Mylymok, D (Vet); Jarad Bourassa, D; Jim Hakewill, D; Blake Forsyth, D; Jonathan Zion, D; Tyrell Moulton, D; D’arcy McConvey, F; Matt Reid, F (Vet); Scott Burt, F (Vet); Greg Hornby, F; Matt Yeats, G; Steve Silverthorn, G; Marty Flichel, RW; Garrett Bembridge, RW; Mike Stutzel, W; Dan Hacker, C/LW (IR); Mike Gabinet, D (IR).

Johnstown Chiefs
Doug Andress, D; Ben Wallace, D; Tyler Kindle, D; Ian Manzano, D; Jeremy Downs, D; Brett Peterson, D (Vet); Jay Rosehill, D; Joe Tallari, F (Vet); Randy Rowe, F; Steve Cygan, F; Jason Spence, F; Jean Desrochers, F; Brandon Elliott, F; Zbynek Hrdel, F; J.B. Bitner, F; Paul Caponigri, F; John Toffey, F; David Currie, G; Jon Boutin, G; Dmitri Tarabrin, F; (IR); Justin Kelly, F (AHL); Dennis Packard, F (AHL).

Las Vegas Wranglers
Mike McBain, D (Vet); Tyler Sloan, D; Christian Chartier, D; Tim Hambly, D; Adam Pardy, D; Scott Schoneck, D; Lee Green, D; Chris Stanley, F; Dan Tudin, F; Derek Edwardson, F; Evan Schwabe, F; Chris Neiszner, F; Thomas Bellemare, F; Kevin Bergin, F; Shawn Limpright, F; Marco Peluso, F; Sean O’Connor, F; Todd Alexander, F; Marc Magliarditi, G (Vet); Mike McKenna, G; Adam Huxley, F (IR); Dustin Johner, F (IR); Nick Anderson, F (IR).

Long Beach Ice Dogs
Chris Busby, D; Luke Fritshaw, D; Derick Martin, D; Mike Vellinga, D (Vet); Steve Villeneuve, D; David Walker, D; Mike Woodford, F; Jason Sessa, F (Vet); Kevin Ulanski, F; Ash Goldie, F; Cory Urquhart, F; Chris Kenady, F (Vet); Anders Strome, F; Christian Larrivee, F; Max Birbraer, F (Vet); Sean Mcaslan, F; Jimmy Bonneau, F; Greg Hewitt, G; Jeff Drummond, F (IR); Dan Watson, D (Vet), (IR).

Pensacola Ice Pilots
Colin Peters, D; Eric Braff, D; Rod Aldoff, D (Vet);’ Pat Sutton , D; Stefan Sjogren, D; Corey Neilson , D (Vet);’ Brian Collins , F; Dominic Noel, F; Dallas Anderson, F; Luke Fulghum, F; Bryson Busniuk, F; Jake Brenk, F; Nick Lindberg , F; Dallas Steward, F; Matt Turek, F (Vet); Frederic Cloutier, G; Trevor Cunning , G.

Phoenix RoadRunners
Shawn Snider, C; Jason Deskins, C; Chris Hodgson, C; B.J. Gaustad, C; Dusty Demianiuk, D; John Fieweger, D; Ed Hill, D; David Cousineau, D; Paul Ballantyne, D; Taylor Christie, D; Brad Woods, D; J.F. Soucy, F; Micheal Mole, G; Mathieu Chouinard, G; Dean Titlgen, LW (Vet); Joe Dusbabeck, LW (Vet); Ben Knopp, RW; Adam Kostichka, RW; Cory Pecker, RW; Mike Ouellet, LW (IR); Miguel Lafleche, C (IR).

Reading Royals
Richard Peverley, C; Grant Jacobsen, C; Stuart Kerr, D; Jeff State, D; Chris Barr, D; Reagan Rome, D; Tyler Hanchuck, D; TJ Kemp, D; Eric Werner, D; Mike Pandolfo, F; Mike Kompon, F; Cody Rudkowsky, G; Yutaka Fukufuji, G; Larry Courville, LW (Vet); Greg Hogeboom, LW; Malcolm MacMillian, RW; John Morlang, RW; Doug Christansen, RW; Steve Simoes, LW (IR); Jon Francisco, C (IR); Chris Bala, RW (AHL); Brendan Bernakevitch, F (AHL); Mark Ardelan, D (AHL).

San Diego Gulls
Andy Thompson, D; Tomas Slovak, D; Grady Moore, D; Chet Ferreria, D; Nikita Korovkin, D; Jonathon Shockey, D (Vet); Doug MacIver, D; Cody McLeod, F; Darren Clark, F (Vet); David Svagrovsky, F; Frantisek Skladany, F; Guillaume Fournier, F; Jesse Bennefield, F; Alex Rogosheske, F; Pierre-Luc Sleigher, F; Steve Hildenbrand, F; Martin Mandville, F; Jade Galbraith, F; Aaron McKenzie, G; Tyler Weiman, G; Tom Lawson, G (IR); Brad Wanchulak, F (IR).

South Carolina Stingrays
Steve Spencer, D; Trevor Johnson, D (Vet); Aaron Power, D; Craig Olynick, D; J.F. David, D; Deryk Engelland, D; Brad Parsons, F; John Hecimovic, F; Jeff Legue, F; Ryan Finnerty, F; Cail MacLean, F (Vet); Robin Gomez, F; Dave Spina, F; Ty Morris, F; Cam McCaffrey, F; Marty Clapton, F (Vet); Joel Irving, F (Vet); Mike Brown, G; Maxime Daigneault, G; Nate Kiser, D (IR).

Stockton Thunder
Noah Whyte, C; Vin Hellmeyer, C; Dean Stork, D (Vet); Brian Escobedo, D; Geno Parrish, D (Vet); Tony Johnson, D; Dave McCulloch, D; Jason Metcalfe, D (Vet); Nathan Martz, F; Dominic Soucy, F; Derek Campbell, F; Landon Bathe, F; Jake Moreland, G; Jeff Weber, G; Mike Lalonde, LW; Aaron Foster, LW; Jason Kostadine, RW; Casey Bartzen, C (IR).

Toledo Storm
Josh Zavitz, D; Jason Maleyko, D; BJ Adams, D (Vet); Gerry Burke, D; Jeff Lang, D; Braken Kearns, F; Todd Jackson, F; Ryan Gale, F; Brad Bonello, F; Chris Blight, F; Mike James, F; Rob Snowball, F; Ken Magowan, F; Jeff Attard, F; Mark Turner, F (Vet); Scooter Smith, F; Adam Keefe, F; Logan Koopmans, G; Chad Collins, G; PJ Martin, D (IR); Jonathan Tremblay, F (AHL).

Trenton Titans
Vince Williams, D (Vet); Stephen Wood, D; Rosario Ruggeri, D; Likit Anderson, D; Matt Maglione, D; Aaron Wilson, D; Peter Tormey, D; Mark Lee, F; Scott Ford, F; Scott May, F; Brain McConnell, F; Chris Thompson, F (Vet); Scott Bertoli, F (Vet); Chris Pittman, F; Russ Spence, F; Mathieu Brunelle, F; Aaron Gill, F; Ned Havern, F; Scott Stirling, G; Martin Houle, G; Cole Byers, F (IR); Mark Wires, D (IR); Dustin Sproat, F (IR); Peter Zingoni, F (IR); Mike Jarmuth, D (AHL).

Utah Grizzlies
Lou Dimasi, D; James Laux, D; Ian Forbes, D (Vet); Chris Leinweber, D; Tom Reimann, D; Chad Starling, F; Matt Schmidt, F; Jeff Doyle, F; Jeff Miles, F; Louis Dumont, F (Vet); Brad Herauf, F; Garrett Cameron, F; Travis Rycroft, F; Anthony Battaglia, F; Kris Kasper, F; Matt Craig, F; Justin Eddy, G; Alfie Michaud, G; DJ Jelitto, F (IR).

Victoria Salmon Kings
Joel Andresen, D; Aaron MacInnis, D; Steve Lingren, D (Vet); Kurt Drummond, D (Vet); Chad Dameworth, D (Vet); Simon Mangos, D; Nate Forester, D; Dustan Heintz, F; Adam Taylor, F; Derek Campbell, F; Lanny Gare, F; Mike Wirll, F; Ryan Wade, F; Derek Allen, F; Pete Gardiner, F; Jan Sochor, F; KC Timmons, F; BJ Boxma, G; Rob Muntain, G; Steve Roberts, F (IR); Seth Leonard, F (IR).

Wheeling Nailers
Cliff Loya, D; Terry Virtue, D (Vet); Daniel Fernholm, D; Drew Fata, D; Luis Tremblay, D; Alexandre Rouleau, D; Paul Bissonnette, D; Sean Collins, F; Brendon Hodge, F; Curtiss Patrick, F; Cam Paddock, F; Arpad Mihaly, F (Vet); Mike Doyle, F; Kurtis McLean, F; Tim Verbeek, F; Bo Cheesman, F; Andy Franck, G; Andy Chiodo, G; Pascal Morency, F (IR).